Czy istnieją trujące motyle?

Motyle nie potrafią kłuć ani gryźć. Nie mają gruczołów jadowych. Istnieją jednak trujące motyle. Toksyczne substancje, które czynią je niejadalnymi dla ptaków i innych wrogów, przyswajają sobie będąc w fazie gąsienicy ze zjadanych trujących roślin i przechowują je w organizmach przez całe życie. Przykładem takiego motyla jest widoczny na zdjęciu powyżej, występujący w Azji Południowo - Wschodniej i Australii, Tirumala septentrionis zwany Niebieskim Tygrysem. Jest on toksyczny dla ptaków i innych drapieżników, którzy nauczyli się, że po zjedzeniu Tirumali cierpią na mdłości i wymioty. Ta właściwość sprawia, że motyl ten nie ma naturalnych wrogów, więc lata powoli i beztrosko, patrolując tereny kwieciste.

Ciekawym przykładem jest też pochodzący z Azji Południowo - Wschodniej Ideopsis juventa, zwany z kolei Szklanym Tygrysem. Ten gatunek jest członkiem podrodziny danaidowatych, które posiadają gruczoły wytwarzające cuchnącą i piekącą ciecz. Z tego powodu omijają go owadożerne ptaki oraz gady. Niedoświadczone ptaki owadożerne dziobnąwszy motyla szybko wypluwają go i dokładnie czyszczą dziób.

Oba opisane gatunki zobaczysz w naszej motylarni. Zapraszamy!

Dowiedz się więcej o życiu i zwyczajach tropikalnych motyli.

Motylarnia pod Latarnią Morską Niechorze

Przedstawiciele różnych gatunków motyli z całego świata czekają na Ciebie!.

Czym jest pyłek na skrzydłach motyli? Po co motylom dwie pary skrzydeł?

Odpowiedzi znajdziesz w Motylarni pod Latarnią Morską Niechorze.

Do Twojej dyspozycji są nasi wykwalifikowani przewodnicy, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i zdradzą Ci motyle sekrety.

 

Zapraszamy!