Morpho peleides

W Motylarni nie sposób mnie nie zauważyć. Jestem dużym motylem, przez co latam nisko i na niewielkie odległości. Bardzo często grzejąc się w promieniach słońca, rozkładam szeroko skrzydła i przechwalam się swoim zjawiskowym ubarwieniem.

Ich wspaniałe, opalizujące, niebieskie skrzydła na powierzchni grzbietowej, czynią ten gatunek jednym z najbardziej dostrzegalnych w Motylarni. Powierzchnia brzuszna jest matowa, brązowa z plamami. Gdy odpoczywa ze złożonymi skrzydłami, to właśnie to ubarwienie maskuje go przed drapieżnikami. Podczas lotu zmieniające się kontrastowe powierzchnie skrzydeł, stwarzają iluzję, że Niebieski Morpho pojawia się i znika. Jest jednym z większych motyli na świecie a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 13 - 20 cm. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Cały cykl jego życia trwa 115 dni a postać dorosła żyje przez około 2 tygodnie.

 

W Motylarni pod Latarnią Morską Niechorze nie ma gatunków chronionych lub zagrożonych wyginięciem. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w naszym obiekcie.